Budynek dostosowywany jest do wymagań stawianych przez regulacje unijne, spełnia wszystkie niezbędne standardy dotyczące warunków obowiązujących w domach pomocy społecznej.
Jest to budynek dwupiętrowy z windą, posiadający 49 pokoi:
Pokoje wyposażone są w funkcjonalne i estetyczne meble oraz telewizory, co stwarza przytulną, domową atmosferę.
Budynek podzielony jest na trzy oddziały, z których każdy ma własną świetlicę dziennego pobytu.
W Domu funkcjonuje gabinet lekarski. Mieszkańcy mają zapewnioną pomoc stomatologiczną, psychiatryczną, psychologiczną oraz doraźną lekarza rodzinnego.
Na zaplecze socjalno-bytowe składają się kuchnia, jadalnia oraz pralnia.
Dbając o zdrowie naszych Mieszkańców, wyżywienie dostosowane jest do wymogów osób z różnymi przypadłościami zdrowotnymi (diety).
Na terenie obiektu Mieszkańcy mają możliwość bezpośredniego odpoczynku, spacerów i relaksu w otoczeniu zieleni.
Podstawowym zadaniem Domu jest zapewnienie Mieszkańcom jak najlepszej opieki i wsparcia.
Zespół opiekuńczy dąży do tego, aby Mieszkańcy mieli poczucie komfortu życia oraz poczucie własnej wartości mimo ograniczeń spowodowanych chorobami i niepełnosprawnością.
Zespoły pielęgniarek , opiekunów i pokojowych zapewniają całodobową opiekę medyczną i usługi opiekuńcze i pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb.
W trosce o sprawność fizyczną i zdrowie Mieszkańców w Domu funkcjonuje gabinet rehabilitacyjny.
W zakresie fizjoterapii wykonywane są zabiegi i ćwiczenia odpowiednio dobrane i nakierowane na konkretne problemy, potrzeby i możliwości Mieszkańca.
Głównymi formami usprawniania jest kinezyterapia/ leczenie ruchem /oraz fizykoterapia /laser, magnetronik, ultradźwięki, elektroterapia, masaż/.
Działania terapeutyczne dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości Mieszkańców.
Celem pracy z Mieszkańcami jest kształtowanie w nich postaw za pomocą określonych czynności, które pozwalają wypracować nowe umiejętności. Jest to jedna z form leczenia usprawniającego.
Główne formy i techniki terapii zajęciowej: rysunek, malarstwo, zdobiennictwo, dekoratorstwo, rzeźba /zabawa z masą solną/, zabawoterapia, trening umiejętności społecznych, rekreacja, hafciarstwo, krawiectwo, zabawkarstwo, dziewiarstwo (szydełkowanie), ogrodnictwo.
Mieszkańcy DPS biorą czynny udział w przeglądach artystycznych, konkursach literackich i sportowych, spartakiadach oraz różnego rodzaju wystawach twórczości osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy uczestniczą w spotkaniach integracyjnych, zabawach tanecznych, podczas których nawiązują znajomości z osobami z zaprzyjaźnionych domów pomocy.
Głównymi kierunkami działalności kulturalno-oświatowych są: umuzykalnienie /nauka pieśni, piosenek/, przygotowywanie programów artystycznych, okolicznościowych, nauka gry na instrumentach, czytelnictwo, sport i rekreacja.
Na terenie domu funkcjonuje punkt biblioteczny, szeroko promowane jest czytelnictwo książek i czasopism.
Dom gwarantuje Mieszkańcom optymalne zabezpieczenie potrzeb życiowych, socjalnych, zdrowotnych, kulturalnych, obyczajowych, religijnych i społecznych oraz umożliwia kontakt z rodziną.
Mieszkańcy mają zapewnioną godną egzystencję w atmosferze życzliwości, akceptacji , zrozumienia, zbliżoną do normalnych warunków życia w rodzinie, w poszanowaniu godności i indywidualności.
Zapraszamy!!!